PODCASTY

Podcasty jsou zaměřené na  duševní zdraví dospívajících a řeší různé trable spojené se školou, vztahy se spolužáky, soužití s rodiči i vztah k sobě a ke svému zdraví. Krátké desetiminutové nahrávky vás provedou meditací, cvičením či zdravým životním stylem. Vyslechnete si konkrétní rady a doporučení psychologů a odborníků na danou problematiku. Určitě se dozvíte něco nového a nebudete se nudit. Uslyšíte i skutečné příběhy vašich vrstevníků.

Podcasty vycházejí z témat vzdělávacího programu, ale především z vašich nejčastějších problémů a dotazů. Můžete je poslouchat i se svými rodiči a společně si o nich popovídat.

Cílem podcastů je poskytnout posluchačům informace například o tom, jak rozpoznat duševní nemoc, jak si uvědomit, že nejsem v duševní pohodě a jak z toho ven, kam se obrátit o pomoc nebo jak se správně rozhodnout v nelehkých situacích.

Těšíme se na vás na podcastové aplikaci ( např. Spotify), Facebooku @hlavaVpohode či Instagramu @hlava_v_pohode.

# KYBERŠIKANA

Víte, co je to kyberšikana a v čem se liší od šikany face to face? Znáte její podoby a projevy? Setkali jste se někdy vy nebo vaši známí s vydíráním přes internet? Napadá vás, jak byste kyberšikanu řešili?

Vojta a Petr si povídali o kyberšikaně s datovou specialistkou Českého rozhlasu Janou Magdoňovou.

Poslechněte si náš první zveřejněný podcast a sdílejte ho dál.

šikana

# SVĚDCI ŠIKANY

Stalo se ti někdy, že jsi byl(a) svědkem šikany? Dostal(a) ses už do situace, kdy bylo opakovaně ubližováno nějakému člověku v tvém okolí? Mohl to být tvůj kamarád, kamarádka nebo spolužák ze třídy. Nebo třeba někdo, koho potkáváš ve škole. Věděl(a) jsi, jak máš zareagovat? A jak takové situace, pokud se neřeší, mohou dopadnout? Poslechni si autentický příběh.

smutek

# SMUTEK

Určitě jsi někdy slyšel/a, že kluci nebrečí a že pláč je projev slabosti. Je tomu opravdu tak? Stalo se ti někdy, že jsi byl/a smutný/á a chtělo se ti brečet? Zabránil ti někdy stud v pláči před ostatními? Nevíš, jak reagovat, když někdo v tvé přítomnosti pláče? To vše se můžeš dozvědět v díle o smutku, včetně nápadů, co dělat, když jsi smutný/á.

vztek

# VZTEK

Naštve tě občas něco? Přijde ti vztek jen na obtíž? Umíš dát vztek najevo? Víš, jak se zachovat v přítomnosti lidí, kteří jsou naštvaní? Chceš se dozvědět, jak se vztekem pracovat?

# SEBEPOŠKOZOVÁNÍ

Sebepoškozování, téma, o kterém se těžce mluví… Téma, které je velmi citlivé a osobní. Týká se to právě tebe nebo tvých kamarádů? Jste rodič dítěte, které se sebepoškozuje? V podcastu získáte základní informace a rady, kam se obrátit pro pomoc v souvislosti se sebepoškozováním.

# VZTAHY S RODIČI

Dospívání, období hledání vlastní identity. Není jednoduché pro děti, ale ani pro rodiče. Jak mám toto období jako rodič úspěšně zvládnout? Podívejme se na toto téma očima dospělého, který řeší konfliktní situace s dospívajícími.

stres

# STRES

Často kolem sebe můžete slyšet, jak někdo říká: „Jsem ve stresu“, „Mám stres“, ale co to vlastně je ten stres? Jak se projevuje a jak se proti němu bránit? To si můžete poslechnout v podcastu „Stres a jeho projevy“.