PODCASTY

V našich podcastech o duševním zdraví se budeme věnovat tématům, která se v dnešní době stávají stále důležitějšími (např. meditace a relaxace, virtuální realita, vztah k okolí i k sobě, závislosti, stres, emoce). Hostíme odborníky na daná témata a spolupracujeme s psychology. Zkusíme ti poradit, jak se postarat
o své duševní zdraví, jak zvládat výzvy, se kterými se můžeš setkat, a kam se můžeš obrátit, když potřebuješ pomoc.  Připoj se k nám a poslouchej!

Podcasty můžete poslouchat i se svými rodiči nebo kamarády a společně si o nich popovídat.

Těšíme se na vás v podcastové aplikaci Spotify, Facebooku @hlavaVpohode či Instagramu @hlava_v_pohode.

#01 O KYBERŠIKANĚ

Víte, co je to kyberšikana a v čem se liší od šikany face to face? Znáte její podoby a projevy? Setkali jste se někdy vy nebo vaši známí s vydíráním přes internet? Napadá vás, jak byste kyberšikanu řešili?

Vojta a Petr si povídali o kyberšikaně s datovou specialistkou Českého rozhlasu Janou Magdoňovou.

Poslechněte si náš první zveřejněný podcast a sdílejte ho dál.

#02 PROČ SE NEBÁT PSYCHOLOGA

A je tu druhý díl naší podcastové série Hlava v pohodě! Tentokrát se věnujeme psychologům a psychologické pomoci. Kdo je psycholog? Co dělá a proč může být dobré ho vyhledat? A kdy už je opravdu potřeba vyhledat jeho pomoc? Není proč se stydět, ve všech společnostech byl vždy někdo, kdo se věnoval péči o duševní zdraví. Dozvíte se, jak to na takové terapii chodí, jaké jsou možnosti a že existuje i anonymní online forma. Může být fajn, když vás někdo vyslechne, nesoudí, jen se třeba ptá a nasměruje vás k řešení, nebo vám dá life hack k zvládání toho, co vás trápí.

#03 SEBEPŘIJETÍ

Tentokrát se budeme bavit o egu. Co je ego? Jak se chová egoista, jak jeho opak, a co mají společného? Jak najít rovnováhu svého ega, abychom se cítili dobře s ostatními a ostatní s námi? Cesta začíná u každého z nás – být sám sebou, znát se, nebát se přijmout pochvalu a zároveň se nebát udělat chybu. Vzít si něco i z kritiky, přijímat výzvy a jít do nich s čistou hlavou. Být s lidmi, se kterými je ti fajn, nebo jsou inspirativní a posouvají tě dál… o tom a ještě víc Petr s Vojtou, a klidně se o tom pobav třeba s kámošem.

#04 ROZVOD 1/2

Rozvod rodičů – možná to potkalo i tebe. Jak ho zvládnout? Vojta a Petr si o tom povídají s hostem Viktorkou. Jak prožila rozvod rodičů ona? Co jí pomohlo a jak to má s rodiči po rozvodu? Proč nehledat vinu u sebe a jak se k rozvodu nebo rozchodu postavit? A jak to vidí dnes? V obou dílech podcastu se objeví spousta otázek a s naším hostem na ně hledáme odpovědi. Nejsi v tom sám/sama. Poslechni si první díl podcastu na tohle téma.

#05 ROZVOD 2/2

Druhý díl na podcastu Rozvod rodičů. Možná to potkalo i tebe. Jak ho zvládnout? Vojta a Petr si o tom povídají s hostem Viktorkou. Jak prožila rozvod rodičů ona? Co jí pomohlo a jak to má s rodiči po rozvodu? Proč nehledat vinu u sebe a jak se k rozvodu nebo rozchodu postavit? A jak to vidí dnes? V obou dílech podcastu se objeví spousta otázek a s naším hostem na ně hledáme odpovědi. Nejsi v tom sám/sama.

#06 JÁ A TI DRUZÍ

Člověk je společenský tvor. Jak být v pohodě ve vztazích s ostatními? Petr a Vojta si pozvali psycholožku Pavlu Švejcarovou. Jak se projevuje extrovert a jak introvert? Jak vycházet s lidmi a být v životě spokojený? Jak pracovat s pochvalou i kritikou? Proč nahlížet komplexně na sebe i ostatní, a jak navzájem respektovat své odlišnosti? O tom a ještě víc Petr, Vojta a Pavla.

#07 MEDITACE A RELAXACE

Stereotypy a návyky jsou pro náš mozek i tělo důležité. Proč je fajn najít si během dne čas na sebe a odpočinout si i jinak než spánkem? Pomoz svému mozku utřídit myšlenky, můžeš díky tomu být efektivnější, lépe působit na ostatní a být odolnější proti nástrahám světa. Pomoct můžou meditace a relaxace. Jaký je mezi nimi rozdíl? Petr s Vojtou shrnou základní informace, dají tipy na jednoduchá dechová cvičení a meditační techniky. Které používají oni a co jim pomáhá? A kde jinde se můžeš inspirovat? Poslechněte si náš podcast, může to být příjemné i užitečné.

#08 DIGITÁLNÍ ZÁVISLOST

Digitál je běžnou součástí našeho života, všichni používáme internet a technologie. Jak si užít digitální svět, vyhnout se v něm nástrahám a nespadnout do digitální závislosti? Jak takovou závislost poznat? Sociální sítě nemusí být vždy přátelské místo. Hostem Petra a Vojty je Karel Kovy Kovář. Jak vnímá svou zodpovědnost za obsah sdílený na sítích? Jak to má s digitální závislostí, když je internet jeho pracovním prostředím? Jak vyvážit online a offline život? Proč si dát digitální detox a jak může vypadat?

#09 JAK NEZBLBNOUT NA NETU

Internet – jak to začalo, co se dělo dál a jak je to teď? Internet využíváme ve většině oblastí našeho života, adaptovali jsme se na neomezený přístup k informacím. Přitom svobodný internet není samozřejmostí. Jak z toho nezblbnout? Proč je důležité nebýt závislí na informacích z netu a ověřovat jejich zdroje? Jak to udělat, aby tu internet byl pro nás a ne my pro něj? A proč je dobré používat i svou paměť? To probírají Petr s Vojtou.

#10 JAK MLUVIT O ZVÁVISLOSTECH

Drogy jsou všude kolem nás a je důležité o nich mluvit. Jak ovlivňují tělo a psychiku? Proč jsou návykové a co se děje s člověkem, když je užívá? Jaká jsou rizika a proč se závislost dotýká i okolí závislého? A jak se drogám vyhnout a říct NE? Dnešními hosty jsou koordinátor prevence Vladimír Hladík z Turnova a Lenka, která má s drogami osobní zkušenost. Poslechněte si její příběh o tom, jak jí drogy obrátily život vzhůru nohama a jak probíhal její návrat k normálnímu životu. Kde vyhledat pomoc pro sebe nebo kamaráda? O tom s Petrem, Vojtou a jejich hosty.

#11 PODCAST

Připravujeme

#12 PODCAST

Připravujeme

#13 PODCAST

Připravujeme

#14 PODCAST

Připravujeme

#15 PODCAST

Připravujeme

#16 PODCAST

Připravujeme

#17 PODCAST

Připravujeme

#18 PODCAST

Připravujeme

#19 PODCAST

Připravujeme