PODCASTY
V našich podcastech o duševním zdraví se věnujeme tématům, která se v dnešní době stávají stále důležitějšími (např. meditace a relaxace, virtuální realita, vztah k okolí i k sobě, závislosti, stres, emoce). Naši mladí moderátoři pozvali odborníky na daná témata a spolupracovali s psychology. Zkusíme ti poradit, jak se postarat o své duševní zdraví, jak zvládat výzvy, se kterými se můžeš setkat, a kam se můžeš obrátit, když potřebuješ pomoc. Připoj se k nám a poslouchej!
Podcasty můžete poslouchat i se svými rodiči nebo kamarády a společně si o nich popovídat.
Těšíme se na vás v podcastové aplikaci Spotify, Facebooku @hlavaVpohode či Instagramu @hlava_v_pohode.
#01 O KYBERŠIKANĚ
Víte, co je to kyberšikana a v čem se liší od šikany face to face? Znáte její podoby a projevy? Setkali jste se někdy vy nebo vaši známí s vydíráním přes internet? Napadá vás, jak byste kyberšikanu řešili? Vojta a Petr si povídali o kyberšikaně s datovou specialistkou Českého rozhlasu Janou Magdoňovou.
Poslechněte si náš první zveřejněný podcast.
#02 PROČ SE NEBÁT PSYCHOLOGA
A je tu druhý díl naší podcastové série Hlava v pohodě! Tentokrát se věnujeme psychologům a psychologické pomoci. Kdo je psycholog? Co dělá a proč může být dobré ho vyhledat? A kdy už je opravdu potřeba vyhledat jeho pomoc? Není proč se stydět, ve všech společnostech byl vždy někdo, kdo se věnoval péči o duševní zdraví. Dozvíte se, jak to na takové terapii chodí, jaké jsou možnosti a že existuje i anonymní online forma. Může být fajn, když vás někdo vyslechne, nesoudí, jen se třeba ptá a nasměruje vás k řešení, nebo vám dá life hack k zvládání toho, co vás trápí.
#03 SEBEPŘIJETÍ
Tentokrát se budeme bavit o egu. Co je ego? Jak se chová egoista, jak jeho opak, a co mají společného? Jak najít rovnováhu svého ega, abychom se cítili dobře s ostatními a ostatní s námi? Cesta začíná u každého z nás – být sám sebou, znát se, nebát se přijmout pochvalu a zároveň se nebát udělat chybu. Vzít si něco i z kritiky, přijímat výzvy a jít do nich s čistou hlavou. Být s lidmi, se kterými je ti fajn, nebo jsou inspirativní a posouvají tě dál… o tom a ještě víc Petr s Vojtou, a klidně se o tom pobav třeba s kámošem.
#04 ROZVOD 1/2
Rozvod rodičů – možná to potkalo i tebe. Jak ho zvládnout? Vojta a Petr si o tom povídají s hostem Viktorkou. Jak prožila rozvod rodičů ona? Co jí pomohlo a jak to má s rodiči po rozvodu? Proč nehledat vinu u sebe a jak se k rozvodu nebo rozchodu postavit? A jak to vidí dnes? V obou dílech podcastu se objeví spousta otázek a s naším hostem na ně hledáme odpovědi. Nejsi v tom sám/sama. Poslechni si první díl podcastu na tohle téma.
#05 ROZVOD 2/2
Druhý díl na podcastu Rozvod rodičů.
Možná to potkalo i tebe. Jak ho zvládnout? Vojta a Petr si o tom povídají s hostem Viktorkou. Jak prožila rozvod rodičů ona? Co jí pomohlo a jak to má s rodiči po rozvodu? Proč nehledat vinu u sebe a jak se k rozvodu nebo rozchodu postavit? A jak to vidí dnes? V obou dílech podcastu se objeví spousta otázek a s naším hostem na ně hledáme odpovědi. Nejsi v tom sám/sama.
#06 JÁ A TI DRUZÍ
Člověk je společenský tvor. Jak být v pohodě ve vztazích s ostatními? Petr a Vojta si pozvali psycholožku Pavlu Švejcarovou. Jak se projevuje extrovert a jak introvert? Jak vycházet s lidmi a být v životě spokojený? Jak pracovat s pochvalou i kritikou? Proč nahlížet komplexně na sebe i ostatní, a jak navzájem respektovat své odlišnosti? O tom a ještě víc Petr, Vojta a Pavla.
#07 MEDITACE A RELAXACE
Stereotypy a návyky jsou pro náš mozek i tělo důležité. Proč je fajn najít si během dne čas na sebe a odpočinout si i jinak než spánkem? Pomoz svému mozku utřídit myšlenky, můžeš díky tomu být efektivnější, lépe působit na ostatní a být odolnější proti nástrahám světa. Pomoct můžou meditace a relaxace. Jaký je mezi nimi rozdíl? Petr s Vojtou shrnou základní informace, dají tipy na jednoduchá dechová cvičení a meditační techniky. Které používají oni a co jim pomáhá? A kde jinde se můžeš inspirovat? Poslechněte si náš podcast, může to být příjemné i užitečné.
#08 DIGITÁLNÍ ZÁVISLOST
Digitál je běžnou součástí našeho života, všichni používáme internet a technologie. Jak si užít digitální svět, vyhnout se v něm nástrahám a nespadnout do digitální závislosti? Jak takovou závislost poznat? Sociální sítě nemusí být vždy přátelské místo. Hostem Petra a Vojty je Karel Kovy Kovář. Jak vnímá svou zodpovědnost za obsah sdílený na sítích? Jak to má s digitální závislostí, když je internet jeho pracovním prostředím? Jak vyvážit online a offline život? Proč si dát digitální detox a jak může vypadat?
#09 JAK NEZBLBNOUT NA NETU
Internet – jak to začalo, co se dělo dál a jak je to teď? Internet využíváme ve většině oblastí našeho života, adaptovali jsme se na neomezený přístup k informacím. Přitom svobodný internet není samozřejmostí. Jak z toho nezblbnout? Proč je důležité nebýt závislí na informacích z netu a ověřovat jejich zdroje? Jak to udělat, aby tu internet byl pro nás a ne my pro něj? A proč je dobré používat i svou paměť? To probírají Petr s Vojtou.
#10 JAK MLUVIT O ZVÁVISLOSTECH
Drogy jsou všude kolem nás a je důležité o nich mluvit. Jak ovlivňují tělo a psychiku? Proč jsou návykové a co se děje s člověkem, když je užívá? Jaká jsou rizika a proč se závislost dotýká i okolí závislého? A jak se drogám vyhnout a říct NE? Dnešními hosty jsou koordinátor prevence Vladimír Hladík z Turnova a Lenka, která má s drogami osobní zkušenost. Poslechněte si její příběh o tom, jak jí drogy obrátily život vzhůru nohama a jak probíhal její návrat k normálnímu životu. Kde vyhledat pomoc pro sebe nebo kamaráda? O tom s Petrem, Vojtou a jejich hosty.
#11 KDO JSEM, KDO SE MI LÍBÍ A KDO...
... SE V TOM MÁ VYZNAT?!
Hledáte sami sebe? Tápete v tom, kdo se vám líbí? Kluci, holky... Poslechněte si náš podcast, možná aspoň trochu pomůžeme. Tentokrát s Vojtou, Petrem a jejich hostem Adamem Šindelářem z organizace SBARVOUVEN. Co je sexuální identita a gender? Jak přijmout sám sebe? A jak tohle téma řešit s naším okolím? Může to být běh na dlouhou trať, ovšem každý krok se počítá. Dětem a dospívajícím přístupné.
#12 O SEBEPOŠKOZOVÁNÍ A PREVENCI
Sebepoškozování – co to je a proč se vlastně děje? Jaké může mít formy? Jak ho odhalit? A hlavně – když už se děje, co s tím? Petr, Vojta a jejich host Dominika Šinaľová z organizace Nevypusť duši společně k těmto otázkám řeknou víc. Sebepoškozování je forma závislosti, takže může fungovat podobně jako droga. Kdy mám vyhledat pomoc? Jak si o ni říct? A jak pomoct třeba kamarádovi? Sebepoškozování je závažným tématem a může se nás týkat ve chvílích, kdy si myslíme opak. V krajních případech to může být i fatální, takže udržuj Hlavu v pohodě a dávej na sebe pozor.
#13 DOMÁCÍ NÁSILÍ ANEB KDYŽ TO DOMA NENÍ OK
Násilí, ať už fyzické nebo psychické, není žádná legrace a je potřeba k němu přistupovat zodpovědně. Když ale my nebo někdo v našem okolí zažívá násilí doma a nemluví o tom, nebo si bojí říct si o pomoc, je to mnohem složitější. O domácím násilí si Vojta a Petr povídají s Ditou Veselskou z Bílého kruhu bezpečí. Co je domácí násilí a jak ho poznat? Co dělat, když se týká mě nebo někoho jiného – mámy, táty, kamaráda? Oběti se často stydí a mají strach o své situaci mluvit. Co tedy s tím? Kdo může pomoct, kam se obrátit? O tom v našem podcastu.
#14 ŠIKANA A JEJÍ SVĚDCI
Obětí šikany je podle statistiky každý čtvrtý žák. Ostatní jsou buď agresoři, nebo šikaně přihlíží. Co můžeme jako přihlížející udělat? Jak šikanu odhalit? Jak jí zabránit? A hlavně – jak pouze nepřihlížet? Petr a Vojta si pozvali Matyáše Grimmicha z organizace Jules a Jim, která se ve své praxi dlouhodobě zabývá šikanou a její prevencí. Dozvíme se, jak a proč šikana vzniká, jak ji poznat a jak podniknout kroky k tomu, aby se v kolektivu neobjevovala. Důležitá je role „přihlížejícího davu“ – co prožívá přihlížející? Jak může situaci zlepšit nebo zhoršit? Poslechněte si náš podcast.
#15 STRES
Stresové situace zažíváme snad každý den. Může se jednat jak o pozitivní, tak negativní stres. Proč vůbec zažíváme stres? Jaký vliv má na naše osobní nastavení? O stresu si povídají Vojta, Petr a psycholožka Pavla Švejcarová. Jaká je pozitivní funkce stresu? Jak pracovat s dlouhodobým stresem? Poslechněte si díl a najdete odpovědi.
#16 ÚZKOST A DEPRESE
Jaký je rozdíl mezi strachem a úzkostí? Co můžu dělat, když zažívám úzkostný stav? Vojta s Petrem si k rozhovoru opět pozvali psycholožku Pavlu Švejcarovou, tentokrát o úzkostech a depresi. Jak funguje náš mozek ve vztahu k úzkostem? Jaký vliv má na naši psychiku internet a sociální sítě? Jak vypadá deprese a jak můžu pomoci, když ji zažívám já nebo někdo v mém okolí? O tom v našem podcastu.
#17 ČAS NA SPÁNEK
Spánkem trávíme třetinu života. Proč je tak důležitý pro tělo i duši? Jak můžeme kvalitu našeho spánku zlepšit? Co nám kazí spánek? A co když je ho málo? Vojta a Petr si k rozhovoru pozvali somnoložku Jitku Buškovou z Národního ústavu duševního zdraví. Dostatek spánku a jeho kvalita mají velký dopad na naši tělesnou i duševní pohodu. Jaké strategie nám se spánkem mohou pomoci? Co dělat, když nemůžeme usnout? Jak na to bez chemie? To vše a další zajímavosti v našem podcastu.
#18 PSYCHICKÁ ODOLNOST
Jak chránit své duševní zdraví, jak zvládat výzvy a tlak okolí, a jak být spokojeni sami se sebou? Vojta a Petr si společně s terapeutkou Milenou Novákovou povídají o psychické odolnosti. Co vlastně je psychická odolnost? Jak ji posílit a proč je důležitá? V každodenním životě se setkáváme s negativní energií, problémy a starostmi. Když se ale budeme věnovat sobě a své psychické odolnosti, bude nám mnohem lépe a budeme mít hlavu v pohodě.
#19 JAK NA ZDRAVÉ ZVTAHY
Mezilidské vztahy jsou velká výzva. Jsou o kompromisech, schopnosti se domluvit, vzájemném respektu. Jak to máme s emocemi a jak s nimi můžeme pracovat? Jak poznat toxický vztah, co se pod tímhle slovem vlastně skrývá? Jak budovat a udržet si zdravé vztahy? Co je generace Z a co je pro ni typické? O tom Petr, Vojta a Jan Wagneter, koordinátor primárně preventivních programů Fokus Turnov.
#20 ZÁVĚREČNÉ OHLÉDNUTÍ
Je tu poslední díl podcastu Hlava v pohodě! Vojta a Petr se společně s moderátorkou Evou Sinkovičovou ohlížejí za celou podcastovou sérií a povídají si o tvorbě, natáčení a dalším. Nenech si ujít tohle nahlédnutí do zákulisí!